airbus Hasło do krzyżówki

europejski konkurent boeinga

Nawet w tym przypadku trudno mówić o zagrożeniu dla Airbusa i Boeinga. Dla porównania, europejski producent ma Przemysł handlowy przyjmuje coraz bardziej ilościowe podejście do testów rynkowych 5844 niezrealizowane zamówienia na samoloty średniej wielkości, a Boeing – 4580. W ostatnich pięciu dziesięcioleciach Boeing 747 przyczynił się do rewolucji w globalnym ruchu lotniczym.

Koniec podniebnych gigantów

Żaden nie jest jednak konkurencją dla Airbusa i Boeinga – po części dlatego, że są one przez nich wykupowane, ale przede wszystkim dlatego, że działają w innym segmencie rynku. Równocześnie trwa spór między producentami i popierającymi je rządami o publiczne subsydia – Światowa Organizacja Handlu uznała, że i Airbus, i Boeing były nieuczciwie wspierane. W obliczu wzrostu napięć transatlantyckich może stać się to kolejnym przyczynkiem do wojny handlowej między USA i UE.

Kilka lat po starcie pierwszego jumbo jeta, entuzjazm przyhamował kryzys naftowy 1973 roku. Wielu przewoźników musiało zostawić swoje Boeingi 747 na ziemi, bo wzniesienie ich w powietrze było po prostu za drogie. Dopiero od połowy lat 70-tych jumbo jet zaczął się windować na pozycję dominującego samolotu na trasach długodystansowych. Szef australijskich linii lotniczych Qantas Alan Joyce wysłał na emeryturę ostatniego Boeinga 747 ze swojej floty. Ostatnia podróż wiedzie go na pustynię Mojave w Kaliforni.

Definicje te zostały podzielone na 5 różnych grup znaczeniowych. Jeżeli znasz inne definicje dla hasła „airbus” lub potrafisz określić ich nowy kontekst znaczeniowy, możesz dodać je za pomocą formularza znajdującego się w zakładce Dodaj nowy. Każde nowe znaczenie przed dodaniem do naszego słownika na stałe zostanie zweryfikowane przez moderatorów. Z erą jumbo jetów wiążą się też tragiczne wydarzenia, jak choćby zamach bombowy z Lockerbie w 1988 r. Z ponad 500 śmiertelnymi ofiarami, kiedy na lotnisku na Teneryfie zderzyły się dwa samoloty. Wersja transportowa samolotu rozbiła się z tego powodu o budynek mieszkalny w Amsterdamie.

Rosyjski Suchoj, należący do państwowego holdingu Irkut, produkuje nowoczesne samoloty pasażerskie od kilkunastu lat. Pierwszy lot regionalnego odrzutowca SSJ 100 odbył się w 2008 r. Jak wynika z danych ch-aviation, do dziś Suchoj dostarczył 164 samoloty, z czego tylko 86 jest aktywnych. Po niedawnej katastrofie takiego samolotu w Moskwie reputacja SSJ – i tak już niska – dobiła do dna. Suchojowi udało się sprzedać tylko kilkadziesiąt maszyn poza Rosję.

Branża stawia dziś na mniejsze, dwusilnikowe samoloty, które zużywają mniej paliwa. Koncern Boeing już przed rokiem zamówił ponoć u dostawców ostatnie części do giganta. Biorąc pod uwagę, że przez miesiąc powstaje połowa samolotu, „królowa niebios” ma jeszcze tylko jakieś dwa lata, przyznał rzecznik amerykańskiego koncernu. Trwająca sytuacja to jeden z większych kryzysów Boeinga w historii. Z uwagi nieprawidłowości przy certyfikacji i powierzchowne procedury treningu pilotów reputacja Boeinga mocno spadła. Nawet liczni eksperci przyznają, że ciężko im będzie uwierzyć w bezpieczeństwo MAX-ów, a wśród pasażerów obawy są jeszcze większe.

Dodaj nowe hasło do słownika

Lotniska zamieniły się w wielkie węzły komunikacyjne. Dzięki pojemności jumbo jetów można było nagle transportować bardzo wielu pasażerów na trasach długodystansowych. Trasy regionalne pokonywali już w Jak nawiązać mały system telefonu biznesowego mniejszych maszynach.

Bombardier praktycznie przestaje już działać na rynku samolotów pasażerskich. Dział zajmujący się średniej wielkości samolotem CSeries wykupił już Airbus. Po przemianowaniu na A220 rodzina tych samolotów jest traktowana jako uzupełnienie katalogu europejskiej firmy. Kanadyjski producent wciąż produkuje odrzutowce regionalne CRJ, ale to znacznie mniejsze samoloty. Turbośmigłowego Q400 Bombardier właśnie sprzedaje linii Viking Air, lokalnemu rywalowi. To oczywiście wciąż gigantyczny zysk (marża operacyjna przekroczyła 10 proc.), ale Boeing sam przyznał, że wyniki i prognozy nie uwzględniają kosztów związanych z uziemieniem MAX-ów.

airbus » technika, Wielka Brytania

  1. Zrezygnował ze swojego prestiżowego projektu, jakim był samolot pasażerski Airbus A380.
  2. Branża stawia dziś na mniejsze, dwusilnikowe samoloty, które zużywają mniej paliwa.
  3. Może się okazać, że do wznowienia lotów upłynie jeszcze kilkanaście tygodni.

Po przegrzaniu się turbiny wszyscy musieli się przesiąść do innej maszyny. Start jumbo jeta przesunął się w końcu o prawie siedem godzin. Pod koniec ubiegłego tygodnia British Airways poinformowały, że wycofują z eksploatacji swoje wszystkie samoloty Boeing 747 i to ze skutkiem natychmiastowym. Zamiast więc liczyć na pojawienie się nowych graczy, światowi regulatorzy muszą skupić się na podwyższaniu standardów i uczciwej certyfikacji modeli dwóch liderów rynku. Chiny i Rosja planują też wspólny samolot szerokokadłubowy, ale konkretów na razie brak, a poziom skomplikowania projektu jest znacznie większy. Inni producenci, tacy jak japońskie Mitsubishi czy ukraiński Antonow, nie mają ambicji rywalizowania z Airbusem i Boeingiem.

europejski konkurent boeinga

Z czasem znikną, ale piarowcy będą musieli się napracować. Podczas gdy jeszcze pod koniec lat 60-tych XX wieku na latanie mogli sobie pozwolić tylko zamożni, bilety na jumbo jety były już na kieszeń normalnie zarabiających. Jako że ceny biletów ustalało wówczas jeszcze państwo, linie lotnicze kusiły pasażerów luksusem.

europejski konkurent boeinga

Do dzisiaj Boeingi 747 przewiozły blisko sześć miliardów pasażerów. Groźniejszym konkurentem niewątpliwie jest chiński COMAC. Model C919 również ma być konkurentem dla A320 ECN Broker w porównaniu z market makerem ci który z nich jest lepszy i B737. Samolot rozpocznie loty z pasażerami w 2021 r., trwają testy.

Nie ma konkurencji dla Airbusa i Boeinga

Rosja pokłada duże nadzieje w modelu Irkut MC-21, który będzie samolotem średniego zasięgu bezpośrednio konkurującym z airbusami A320 i boeingami B737. Trwa certyfikacja modelu, jak dobrze pójdzie, wejdzie on do służby w 2021 r. Samoloty jak na razie zamówiły linie i firmy z Rosji, Azerbejdżanu, Egiptu, Indii i Malezji, ale na razie nic nie wskazuje, aby MC-21 cieszył się na Zachodzie istotnie większym powodzeniem niż SSJ.

Chiński producent zebrał już ponad 300 zamówień, niemal wyłącznie z Chin, choć także od światowego leasingodawcy GECAS. To drugi model COMAC-a po raczej niezbyt udanym odrzutowcu regionalnym ARJ-21, których od 2008 r. Firma dostarczyła zaledwie 11 sztuk linii Chengdu Airlines. Panuje przekonanie, że C919 będzie znacznie bardziej udany. Z rosyjskiego tytanu nie rezygnuje europejski konkurent Boeinga, czyli Airbus.

Laisser un commentaire